Pravděpodobně nejběžnějším problémem se zateplenou fasádou polystyrenem jsou plísně a řasy. Objevují se pár let po zateplení a vidíme je téměř ve všech bytových domech ve formě zelených až černých fleků. Jak zabránit tomuto problému? Existuje řešení?

Proč se objevují plísně a řasy na fasádě?

Příčinou tvorby plísní a řas jsou malé trhliny, které se vyskytují na vnější fasádě. Vlivem vnějšího počasí (teploty, dešťová voda, UV záření) fasádní nátěr postupně zvětrává a vznikají v něm malé mikrotrhliny, do kterých se dostává dešťová voda. Tato místa poskytují vlhké prostředí, které je ideální pro tvorbu a růst plísní a řas.

Postupem času se mohou praskliny zvětšovat a vlhkost se může dostat do izolace nebo až na obvodové zdivo zatepleného domu – čím nastává ještě větší problém. Nejen že tepelná izolace ztrácí velmi rychle svou funkčnost (vysoká vlhkost, neprodyšný polystyren = neodvádí vodní páry), ale můžeme se setkat s plísní i v interiérech. A to už představuje velmi vážné zdravotní riziko, nemluvě o tom, že problémy s vlhkými zdmi se odstraňují o podstatně hůře.

Jak se dá zabránit tvorbě trhlin na fasádě?

1. Pravidelná obnova fasádního nátěru

Jednoduše! Stačí, když pravidelně obnovujete ochranný nátěr fasád – je nutné obnovit vnější nátěr fasády každé 3-4 roky. S novou barvou opět zalijete vznikající praskliny ve fasádě, což snižuje riziko tvorby plísní a řas. Samozřejmě, novým nátěrem byste měli zabránit vniknutí dešťové vody do izolace. Pokud bude fasádní nátěr bez trhlin – neposkytne tak živnou půdu pro růst a tvorbu řas a plísní.

Obnova fasádního nátěru každé 3-4 roky stojí nemalé finanční prostředky (materiál + práce) a samozřejmě je to i čas strávený navíc. Obnovovat fasádní nátěr si můžete i sami svépomocí nebo jej provede specializovaná firma, která si však nechá za svou práci zaplatit. Při bytových domech je to o to horší, že je třeba lešení nebo nanést povrchový nátěr z lana – a proto se panelové domy obvykle nerenovují – je to prostě neekonomické. Proto je téměř každý bytový dům v Česku pokrytý řasami a plísněmi.

2. Na ochranu fasády použijte termokeramický nátěr ThermoShield

Řešením, jak se vyhnout obnově vnějšího fasádního nátěru každé 3-4 roky je použít termokeramický nátěr ThermoShield. Ten je elastický a proto nevznikají na fasádě žádné mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Termokeramický nátěr ThermoShield je prodyšný, dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva tím poskytuje výbornou ochranu pro stavební konstrukce. Po aplikaci vytvoří na povrchu termokeramickou membránu, která zabraňuje vnikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ThermoShield není třeba každých 3-5 let renovovat – má totiž vysokou životnost). Termokeramický nátěr ThermoShield reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a tím udržuje stavební konstrukci po celý rok v suchém stavu, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci. Thermoshield minimalizuje dilatační pohyby konstrukce.

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov termokeramickým nátěrem ThermoShield patří především jeho jedinečné vlastnosti. S nátěrem ThermoShield můžeme dosáhnout výrazné energetické úspory na vytápění a klimatizaci (15-40%), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy životního prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní).

Bez plísně na fasádě

S nátěrem ThermoShield ochráníte vaši vnější fasádu na dlouhá léta a vyhnete se tak pravidelné obnově vnějšího fasádního nátěru. Díky elasticitě nátěru ThermoShield minimalizujete tvorbu plísní a řas na vašem obytném domě a o fasádu se nemusíte starat dlouhá léta. U staveb zateplených polystyrenem a vatou pak fasádní nátěr ThermoShield těmito všemi vlastnostmi zamezuje rychlé degradaci izolačních vrstev zateplovacího systému.